Це неймовірно, але такого молодого Юрія Яновського призначили керувати одеським Голлівудом. Саме письменник привів у кіно Олександра Довженка, з яким дружив тоді. Вони навіть були закохані в одну актрису Юлію Солнцеву, яка в підсумку віддала перевагу режисеру.
Саме під час проживання в Одесі Юрій Яновський написав книгу “Майстер корабля”, прототипом героїні в якій стала балерина Іта Пензо. Коли вона виходила на сцену, глядачі в залі затамовували подих. Ось як схарактеризував свою героїню автор:
“Вона трималася так, ніби їй шлейф несли пажі”.
Хто знайомий з творами Яновського, розуміє, що дізнатися якусь історичну правду з них неможливо. Письменник робить лише натяки, що межують з нереальністю. А ще згадує балет “Йосип прекрасний”.
Все було описано настільки примарно, що ніхто особливо не вірив у реальність сюжету книги. Натомість одному з дослідників творчості Яновського натрапила на очі афіша балету “Йосип прекрасний”. Отже, все це було в українській історії, а балерина справжня-справжнісінька.
Історик розпочав пошуки Іти Пензо. Коли врешті знайшов, то жахнувся. Колись гарна тендітна талановита дівчина перетворилася на стару змучену жінку, яка провела чимало років на Соловках.
Балет, в якому колись танцювала Іта Пензо, є біблійною історією. Молодий раб стає жертвою дружини його господаря, яка закохується в нього. Звісно, почуття беруть гору, тож і відбувається танець смутку та розпачу.
Ще сотню років тому росіяни намагалися знищити все українське. От тепер ми й не знаємо, хто написав лібрето, хто поклав його на ноти. А виконавицю головної ролі відправили в Сибір. Таких чорних прогалин у нашій історії доволі багато.
Так от, геніальну балерину радянська влада не пошкодувала. Спочатку, в 1929 році, Іта поїхала в Архангельську область, куди заслали її чоловіка-кінооператора В.С. Нільсена. За 4 роки Пензо повернулася до москви. Але у 1937 році її чоловіка знову заарештували, а жінку вже ув’язнили на 8 років у виправному виховному таборі. Випустили у 1943 році. Балерина ще встигла у 1945 році отримати орден красної звєзди. А в 1950-му її запроторили до в’язниці знову на 3 роки.