Ртутні термометри під забороною: точні, але небезпечні прилади вимірювання більше не продаватимуть

0
199
Ртутний термометр тепер під забороною
Ртутний термометр тепер під забороною

Оскільки Верховна Рада проголосувала приєднання України до Мінаматської конвенції, віднині буде заборонено видобувати ртуть, а також виробляти прилади, що її містять. Не дозволено також експортувати чи імпортувати цей хімічний елемент.

Всі ми чудово пам’ятаємо історію столичного заводу “Радикал”, коли робітники зайнялися демонтажем корпусу заводу. Внаслідок їхньої бурхливої діяльності було порізано і здано на брухт резервуари. А залишки ртуті на них вивільнилися у повітря й забруднили 4 га території довкола промислового підприємства.

Ртутний термометр точний, але небезпечний

От тільки більшість українців більше переймається, що не зможе вимірювати температуру ртутним термометром. Задля цього доведеться використовувати або електронний варіант, або інфрачервоний, або спиртовий.

Чому не можна залишити ртутні термометри

Ртуть, із якої робили шкалу в термометрах раніше, є надзвичайно токсичним металом. Її пари здатні отруїти організм. Потрапляючи всередину, ртуть акумулюється і залишається в людині до скону. Якщо концентрація металу надзвичайно велика, це послабить зір і слух, а також викликатиме головний біль і різь у животі. В особливо важких випадках отруєння людина непритомніє і її паралізує.

У природі ртуть теж ніколи не розкладеться. Вона буде накопичуватися у воді чи ґрунті, забруднюючи довкілля і беручи участь у ланцюгах живлення живих організмів.

Ртутний термометр, розбившись, здатен заподіяти непоправну шкоду

В оселях українців є чимало старих ртутних термометрів. Якщо прилад для вимірювання температури раптово розіб’ється, треба:

  1. Найперше вивести з кімнати домашніх тварин і дітей;
  2. Зачинити двері в інші кімнати.
  3. Відкрити вікна, щоб стало прохолодно.

Якщо температура повітря у приміщенні знизиться, це пригальмує процес випаровування ртуті. Тільки не треба влаштовувати протяг, бо кульки ртуті рознесе по всій кімнаті.

Після цього зателефонуйте в ДСНС за телефоном 101 і сповістіть про НП. Вам порадять, що робити далі. В будь-якому випадку не несіть розбитий градусник на смітник. Зателефонуйте до санепідслужби й замовте демеркуризаційну бригаду.

Після обробки кімнати провітріть приміщення, помийте підлогу та взуття за допомогою мильно-содового розчину. Обов’язково йдіть у душ, а після нього почистьте зуби, прополоскавши рот содовим розчином.