Це має знати кожен: як надати першу домедичну допомогу постраждалій людині у разі надзвичайної ситації

0
124
Першу допомогу має навчитися надавати кожен
Першу допомогу має навчитися надавати кожен

Ситуація в країні нині така, що кожної миті може знадобитися надати постраждалим першу домедичну допомогу через масовану ракетну атаку. Тож треба бути у всеозброєнні, щоб у разі НП вчасно й адекватно відреагувати, а не розгубитися.

Слід усвідомити, що насамперед треба дбати про власну безпеку і не кидатися на допомогу іншим, якщо особисто вам щось загрожує. Якщо ж побачили постраждалого і маєте можливість йому допомогти, першим ділом спробуйте перетягнути його туди, де не так загрозливо.

Від першої допомоги може залежати життя людини

Переконайтеся, що людина дихає. Якщо рот постраждалого заповнений блювотними масами, звільніть його, щоб дати можливість дихати. За 10 секунд людина має зробити 2-3 видихи. Це норма. Звісно, у вас може не бути під рукою секундоміра. Тоді порахуйте від 501 до 510. Це й буде потрібний відрізок часу.

Переконайтеся, чи поранений при свідомості, поставивши будь-яке запитання. Якщо відгукується на ваші слова, то перевіряти пульс й дихання немає потреби. Непритомну людину краще тримати на боці, а не на спині.

Переконайтеся, чи поранений при свідомості

Наберіть службу екстреної медичної допомоги за номером 103. Можна також телефонувати 101 до Державної служби з надзвичайних ситуацій або 102 – до поліції.

Навряд чи ви вийшли з дому, маючи в сумці джгут чи турнікет. Тож у разі кровотечі спробуйте накласти хоча б тугу пов’язку з підручних засобів. Якщо раптом маєте справжній кровоспинний засіб, накладайте його на постраждалу кінцівку якомога вище. Зробивши все правильно, зможете спинити кровотечу. Не забудьте зафіксувати час накладання турнікета.

У разі відсутності будь-яких засобів для припинення кровотечі, просто затисніть рану руками й дочекайтеся медиків. Зупинили кровотечу, а ознаки життя в пораненої людини не з’явилися? Тоді слід залучати серцево-легеневу реанімацію.